Peter

Hrdina Peter

Hrdina Peter

  

Hrdina Peter

 


 

Spoznaj Petra
Vek: 52
Krajina: Slovensko
Hemofília typ A

Peter Monček si pri liečbe hemofílie preskákal všeličím. Keď sedíme pod rozložitým orechom uňho na záhrade v Opatovej v Trenčíne, spomína si ako ochorenie ovplyvnilo jeho detstvo. Do škôlky ho zobrať nechceli – mali obavy starať sa o dieťa s hemofíliou. V škole to bolo lepšie, našiel si kamarátov, ktorí mu pomáhali a podporovali ho. Niekedy až tak, že ho priviedli domov, keď pre krvácanie do kĺbov nemohol prejsť sám.

Hrdina Peter

Príhody z detstva by sa nezaobišli bez spomienok na nemocnicu. Trávil v nej nesmierne veľa času. Ako sám hovorí, niekedy aj dva týždne z mesiaca. Ani tam však nedostával starostlivosť, akú by jeho telo potrebovalo. Vtedy taká liečba ešte jednoducho nebola k dispozícii. „Používala sa čistá krv, neskôr krvná plazma. Keď som bol starší, dozvedel som sa o profylaxii, u nás však ešte nebola,“ rozpamätáva sa Peter.

Hrdina Peter

„Raz, mal som 22-23 rokov, keď som prišiel do nemocnice, mi povedali, že mi len podajú liečbu a o niekoľko desiatok minút môžem odísť. Nechcelo sa mi to veriť. Mal som zbalené pyžamo a očakával som, že tam zostanem týždeň, možno dva. Veľmi ma to potešilo a dodnes si pamätám akí boli doma prekvapení, keď som sa vrátil. Neskôr som sa naučil podávať si liečbu sám a mohol som si ju brávať domov,“ hovorí. Dnes tvrdí, že mu profylaxia do života priniesla radosť a slobodu. Nedostupnosť kvalitnej liečby v detstve sa však na jeho zdravotnom stave neodškriepiteľne podpísala. Aj napriek tomu, že má problémy s chôdzou si našiel stabilnú prácu v knižnici, ktorú má rád. Okrem toho je aktívny v Slovenskom hemofilickom združení, kde organizuje letné rehabilitačné pobyty pre hemofilikov rôzneho veku.

Hrdina Peter

 

Je možné žiť život bez obmedzení spôsobovaných hemofíliou. 

Prečítajte si viac o živote s hemofíliou v rôznych životných situáciách.

 

 

NP-12789, Dátum schválenia: September 2020