Splň si sny!

Splň si sny!

Splň si sny!

„Čím chceš byť, keď vyrastieš?“ – otázka, ktorú sme ako deti dostali hádam všetci. Hoci ani dnes nie je úplne reálne, aby ste sa ako osoba s hemofíliou stali astronautom či hasičom, dnes máte oveľa viac možností, ako kedysi.

Vďaka modernej medicíne je dnes vývoj v oblasti liečby hemofílie výrazne lepší, rovnako ako kariérne možnosti pacientov s hemofíliou. V minulosti so sebou život s hemofíliou prinášal pravidelne nepredvídateľné krvácania a obdobia hospitalizácie, čo zužovalo výber možných profesií. Mnoho ľudí preto tajilo svoj zdravotný stav. V dnešnej dobe máte úplne iné možnosti - svet je len váš!

Povedať či nepovedať?

 

Začínate v novej práci? Pravdepodobne sa sami seba pýtate, či by ste v zamestnaní mali o svojej diagnóze hovoriť. Dobrou správou je, že to záleží iba na vás!

Ak máte iba ľahkú hemofíliu a viete, že to na vašu prácu nebude mať vplyv, môžete si to na začiatku nechať pre seba. Neskôr, keď sa už budete cítiť istejšie, môžete sa so svojimi kolegami porozprávať o hemofílii, čo to pre vás znamená a niečo ich aj naučiť.

Ak máte pocit, že hemofília môže ovplyvniť vaše nové zamestnanie, bolo by možno dobre zvážiť, či je takáto práca pre vás vhodná. Užitočné môže byť, ak sa o tom porozprávate so svojim ošetrujúcim lekárom – môže vám poradiť a podporiť vás.

Working with haemophilia

Aké mám práva?

 

Vždy si pamätajte – je protizákonné, aby vás zamestnávateľ pre hemofíliu diskriminoval.

Personalisti sa pri vstupných pohovoroch môžu pýtať na zdravotný stav či nespôsobilosti, no len aby zistili, či budete schopní vykonávať úlohy, ktoré sú pre danú pozíciu kľúčové. Ak sa napríklad uchádzate o prácu v call centre, nemusíte na žiadne otázky týkajúce sa vášho stavu odpovedať. V niektorých krajinách sa zamestnávatelia na zdravotné nespôsobilosti nemôžu pýtať vôbec a nie ste povinní im hovoriť ani o svojej hemofílii (pokiaľ to nesúvisí priamo s výkonom práce).

Keďže práva a povinnosti sa v jednotlivých krajinách líšia, ubezpečte sa, že poznáte zákony štátu, v ktorom žijete a pracujete.

Aké mám možnosti?

 

Preventívna liečba, akou je profylaxia, dnes umožňuje ľuďom s hemofíliou kariéru v oblastiach, ktoré boli pre nich v minulosti nemysliteľné – napríklad v stavebníctve či v  práci s ťažkými strojmi. Pokrok v liečbe hemofílie vydláždil cestu mnohým profesiám a pracovným prostrediam, ktoré boli kedysi považované za nereálne.

Hoci je tento vývoj skutočne obdivuhodný, nezabúdajte, že ochorenie akým je hemofília predstavuje stále riziko. Niektoré profesie (napríklad policajt či hasič) sú pre hemofilikov stále neprístupné, no ak sa potenciálne riziká dobre zvládnu, väčšina pracovných pozícií by vám mala byť prístupná a vaša kariéra tak bude ohraničená iba vašou fantáziou. 
S otvorenou mysľou a zopár radami od profesionálov nie je dôvod na to, aby ste nemohli získať prácu svojich snov.

working